Królestwo Baktrii – Koniec

Eucratides Magas był lokalnym arystokratom. Jednak nie wiadomo skąd dokładnie pochodził. Wywołał bunt przeciwko Demetriuszowi. W następnych latach wyruszył na wojnę z członkami obalonej dynastii, która panowała nadal w północnych Indiach. Początkowo odnosił sukcesy jednak po kilku latach jego inwazja została odparta. W następnych latach musiał odeprzeć inwazję Partów. Stracił w jej wyniki zachodnie prowincje państwa. Założył miasto Euercidatea. Miał zostać zabity przez jednego z synów.

Jego następcą był syn – Eucratides Soter. Za życia ojca był współwładcą. Miał panować samodzielnie bardzo krótko. Został obalony przez brata – Helioclesa. Panował on kilkanaście lat. Zginął w walce z koczowniczym Yuezhiami. Podbili oni całą Baktrię. Możliwe że niektórzy z członków jego dynastii uciekła i zdobyła władzę w państewkach północnych Indii.

Za czasów rządów tych trzech władców w Baktrii w dolinie Indusu i południowym Afganistanie panował Meander Soter. Był on synem Antimachusa Nicoferosa i jego następcą. Rozszerzył władzę na dolinę Gangesu. Przeszedł na Buddyzm i wspierał jego rozwój w swoim państwie. Stolicą jego imperium miała być Sagala nad Indusem. Miał umrzeć podczas wyprawy wojennej. Po jego śmierci państwo się rozpadło na kilka małych królestw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *