Wazach

Następnym stylem jaki pojawił się na wazach greckich był inspirowany sztuką bliskiego wschodu. Styl orientalizujący wiązał się z zapoczątkowaniem handlu na dużą skalę  portami leżącymi w dzisiejszej Syrii i Libanie. Pojawiły się zwierzęta oraz wizerunki mitologicznych stworzeń. Najważniejszym ośrodkiem produkcji ceramiki był ówcześnie Korynt. Tam stworzono również powyższą amforę.

Historia

Wazy orientalizujące takie zaczęły się pojawiać pod koniec okresu geometrycznego. Jest to związanie z rozwojem handlu między Grecją a wschodnim basenem Morza Śródziemnego. Zaczął on się odbudowywać po kryzysie wieków ciemnych na początku epoki archaicznej. Często wazy z Azji przywozili powracających z wypraw do niej najemnicy. Przyciągała ich bardziej rozbudowane zdobnictwo tamtejszej ceramiki. Lokali twórcy zaczęli z czasem imitować motywy spotykane w importowanych wazach.

W ówczesnej Grecji istniały dwa kluczowe ośrodku produkcji ceramiki. Były to Ateny i Korynt. Na wazach z pierwszego z tych ośrodków widać dość wczesne pojawienie się zwierząt z mitologii. Szybko powstały bardziej skomplikowane obrazy. Takie jak wyścigi rydwanów albo bitwy. W drugim ośrodku, który wcześniej zaczął produkcję nowych waz pojawiły się najpierw motywy roślinne. Szybko jednak doszły do tego zwierzęta. A następnie bardziej rozbudowane sceny.

Wazy orientalizujące produkowano także w innych miastach greckich. Wśród nich było Rodos, miasta Wielkiej Grecji jak i Sycylii. Wazy w tym stylu odnaleziono także na terenach niezamieszkanych przez Greków. Takich jak Sardynia, Tartessos w Hiszpanii lub w Lacjum.

Sposób produkcji

Sposób produkcji i waz nie zmienił się. Dekoracje nanoszone były dopiero po wypaleniu. Z czasem technika zaczęła się rozwijać. W końcu tej epoki w Koryncie wynaleziono styl czarnofigurowy.

Sztuka orientalizująca miała duży wpływ na kulturę Grecką. Doprowadziła do jej rozwoju. Oprócz waz widać ją także w rzeźbach. Ponadto wpływała ona na religię w Helladzie. Dzięki temu przeniknęły do niej niektóre motywy z kultów mezopotamskich. Także rytuały mogły się zmieniać dzięki temu. Mogła mieć też ta sztuka wpływ na powstanie alfabetu.

O wczesnych wazach greckich.

https://www.jstor.org/stable/30103407