Apamea 2

Mianem Tetrapolis nazywano cztery wielkie miasta leżące w północnej Syrii. Były to Antiochia nad Orontesem, Apamea nad Orontesem, Laodyceia nad Morzem i Seleucia w Pierii. Miasta te stanowiły centrum władzy Seleukidów. Oprócz nich w Syrii leżało wiele mniejszych miast i wiosek założonych przez władców z tej dynastii.

Apamea nad Orontesem

Apamea została założona przez Seleukosa Nikatora. Miasto nazwał imieniem swojej żony. Wcześniej na jej miejscu miało istnieć miasto Pellea założone przez Antygona Jednookiego. Była zbudowana nad Orontesem z jednej strony, a bagnami i jeziorem z drugiej. Ulice były rozplanowane według planu hipodamejskiego. Miasto było centrum wojskowym Seleukidów. Przechowywano w nim słonie jakie posiadała armia. Produkowano tam też duże ilości uzbrojenia. W czasie wojen domowych o tron Syrii często odgrywała ważną rolę z uwagi na swój arsenał. Miasto zostało opószczone dopiero w czasach arabskich.

Najbardziej znaną budowlą w Apameii jest wielka kolumnada. Zbudowano ją na głównej ulicy miasta. Biegła ona z północy na południe. Jest to największa taka budowla z ówczesnych czasów. Została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi w roku 115. Jednak później została odbudowana. Na początku naszej ery mogło w niej mieszkać 400 tysięcy ludzi. Teren otoczony murami zajmował 255 hektarów. Ponadto w mieście znajdowały się wielkie koszary i wiele świątyń, w tym Zeusa Bellosa.

Laodycea nad morzem

Laodycea została założona przez Seleukosa Nikatora. Nazwę dostała po jego matce. Leżała na miejscu starego fenickiego miasta Ramithia. Była jednym z kluczowych portów wschodniego morza Śródziemnego. Oprócz bycia centrum handlu eksportowała wino produkowane w jego okolicach. Jednym z kluczowych rynków na który je eksportowano była Aleksandria. W mieście znajdowała się mennica. Miała wiele wspaniałych świątyń oraz hipodrom. Teren otoczony murami zajmował 250 hektarów, a główna ulica biegła z północy na południe. Za czasów Rzymskich przez pewien czas była stolicą Syrii. Dzisiaj w jej miejscu wciąż leży miasto zwane Latakia.

Jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć o powyższych miastach to poniżej jest artykuł.

https://www.jstor.org/stable/41681334