Anatolii
Teatr w Antiochii Chrysaorica

Antiochia Chrysaorica

Miasto leżało w Karii, w południowej części Anatolii. Miejsce było zasiedlone już w epoce wcześniejszej. Było wtedy znane pod nazwą Alabanea. Miała być rządzona przez tyranów. Nazwę zmieniono za rzadó Antiocha Wielkiego. W mieście miał istnieć kult Zeusa Chrysaorica i Apolla Isostamosa. Polis było częścią ligi Chrysaorickiej i przez pewnie czas podlegało Rodos. W mieście istniał teatr, Buletarion i inne, typowe budynki w polis. Bito w mieście monety. W czasie wojny domowej po śmierci Cezara zostało zdobyte przez Partów. W późnych czasach rzymskich stało się siedzibą diecezji. Było nią do podbicia regionu przez turków. Miasto wtedy opustoszało.


Antiochia nad Kydnosem

Miasto miało zostać założone przez Seleukosa Sotera. Leżało kilkadziesiąt kilometrów od dzisiejszej Adany. Miało zostać podarowane przez Antiocha Epifanesa swojej kochance. Przeciwko czemu miała zbuntować się lokalne ludność. Miasto biło monety. Nie wiadomo kiedy opustoszało.


Antiochia Lamotis

Miasto leżało w Cylycii, u ujścia rzeki Limonlu do Morza Śródziemnego. Nie jest zbyt wiele wiadome na temat tego miasta. Nie wiadomo kiedy zostało założone. Ani jak wielkie było. Miało być regionalną stolicą. W późniejszych czasach miało być siedzibą biskupstwa. W czasach bizantyjskich zostało opuszczone.


Antiochia nad Meandrem

Miasto założył najprawdopodobniej Antioch Soter. Powstało dzięki synojkismos dwóch wiosek, Symmatcheos i Cranos. Miasto leżało na południowym brzegu rzeki. Nie jest wiadome jak duże tereny mu podlegały. Wiadomo iż po traktacie w Apamei stało się częścią państwa Rodyjskiego. Wolnym miastem stało się 30 lat później dzięki naciskom rzymskim. Było od wtedy przyjazne republice. Pózniej było częścią prowincji Azji. W pobliżu miasta stoczono kilka ważnych bitew. Pod koniec okresu rzymskiego stało się siedziba biskupstwa. Istniało aż do czasów tureckich, kiedy opustoszało.

Polis biło swoje srebrne monety. Istniał w nim kult Apolla. W mieście leżało na skrzyżowaniu dróg handlowych. Ponadto dzięki żyznej dolinie kwitło w jego okolicy rolnictwo. Było średniej wielkości polis z wieloma budowlami typowymi dla takiego miasta. Prowadzono wykopaliska, które pozwoliły odkryć wiele zabytków po nim.


Antiochia Parva

Miasto leżało w południowej Anatolii, na wybrzeżu Morza Śródziemego. Zostało założone przez Antiocha Epifanesa. Rozwój miasta nastąpił za czasów rzymskich. Pochodzi z wtedy wielka mozaika, którą odkryto w mieście. A także łaźnie, cmentarz, mury miejskie i wiele innych budowli. Biło polis także swoje monety w tym okresie. W późnych czasach rzymskich stało się siedzibą biskupstwa Iuzarii. Opustoszało dopiero za czasów tureckich. Prowadzone w nim wykopaliska doprowadziły do wielu znalezisk z całego okresu istnienia miasta.


Więcej o monetach z Antiochii nad Meandrem poniżej

https://www.jstor.org/stable/45288594