Artaxias był synem Artaverdesa. Tron po nim objął gdy udało mu się uciec z niewoli rzymskiej, w której znalazła się cała jego rodzina. Pomoc uzyskał wtedy od Partów. Wymordował Rzymian mieszkających w Armenii, w zamian za to August odmówił zwrócenia wolności jego rodzinie. Był niepopularny w królestwie. Opozycja wysłała poselstwo do Rzymu o pomoc w jego obaleniu.

Nowym królem w wyniku zamachu stanu został Tigranes. Był on bratem poprzedniego władcy. Był sojusznikiem Rzymu dzięki któremu został królem. Jego panowanie było spokojne.

Tigranes był synem swojego imiennika. panował wspólnie ze swoją siostrą Erato. Mimo że byli władcami państwa klienckiego do Rzymu nie posiadali aprobaty Augusta. Przez to zaczęli się skłaniać ku Partii. po kilku latach Tigranes zginął w bitwie tłumiąc lokalny bunt. Erato uciekła wtedy do Rzymu. Królem Armenii został wtedy Ariobarzanes z Medii. Po kilku latach Erato wróciła na tron. Była wtedy żoną księcia z żydowskiej dynastii Herodów. Po kilku latach znowu została obalona. Nie wiadomo co się z nią potem stało. Na niej skończyła się dynastia Artaksydów.

O ostatnich władcach dynastii Tirganesów przeczytasz tutaj.

https://www.jstor.org/stable/43580318