pierii

Pydna

Nie jest wiadome kto założył Pydnę. Jest jednak pewne iż było to miasto Greckie, a nie Macedońskie. Dzięki dobremu portowi szybko się rozwijało, i odgrywało kluczową rolę w Pierii. Niedługo po wojnach perskich stało się członkiem Arche Ateńskiej. Od czasów wojny peloponeskiej było często atakowane przez Macedonię. Jednak dopiero Filip II ją zdobył. Od tego czasu była ważnym miastem królestwa Macedonii. Pod jego murami stoczono bitwę która zakończyła istnienie tego państwa. Miasto istniało do czasów bizantyjskich. Miasto przez długi czas wybijało własne monety.


Methone

Miasto zostało założone przez Erytrejczyków. Była sojusznikiem Aten do czasu gdy zdobył ją Filip II i wcielił do Macedonii. Mieszkańcy musieli je opuścić, a mury miasta zburzono. Methone było połozone nad zatoką, która była osłonięta z trzech stron lądem. Dzięki temu była dobrym portem i sprzyjała rozwojowi miasta.


Dion

Dion była najważniejszym sanktuarium Macedonii. Od czasów prehistorycznych oddawano tam cześć bogom olimpijskim. Miasto leżało nad rzeką zdatną do żeglugi. Za czasów Filipa II i Aleksandra wzniesiono w niej wiele świątyń. Powstał też pomnik na cześć poległych Macedończyków w bitwie nad Granikiem. Również za czasów hellenistycznych królowie Macedońscy rozbudowywali sanktuarium i otoczyli je murami. Nie uchroniło to go od złupienia przez Etolów. Po upadku państwa miasto podupadło. Istniało aż do końca starożytności gdy zostało opuszczone. Pomnik na zdjęciu pochodzi z tego miasta.


Więcej o Methone i okolicznych polis założonych przez Erytreę dowiecie się poniżej.

https://www.jstor.org/stable/30103798