miast

Demetrias

Demetrias leżała w Magnezji nad zatoką Pagazyjską. Miasto to zostało założone przez Demetriusza Poliokratesa jako jego baza dla kampanii odbicia imperium swojego ojca. Była także jego ulubioną rezydencją. W późniejszych czasach stała się jedną z kluczowych twierdz Macedońskich w Grecji. Po jej upadku znaczenie Demetrias spadło. Było po prostu jednym z wielu miast w Tessalii. Zostało opuszczone dopiero w późnym średniowieczu.

Była otoczona potężnymi murami. Były one wyjątkowo silne od strony morza jak i w okolicach akropolu. Miasto opadało stopniowo od strony akropolu w kierunku portu. Znajdowały się w nim stocznie oraz duży arsenał. W Demetrias stacjonował duży garnizon. Założyciel miasta miał zostać w nim pochowany. Zdjęcie powyżej ukazuje pozostałości tamtejszego pałacu.


Antigonia w Chaonii

Miasto to miało zostać założone przez króla Pyrusa i nazwane na cześć jego żony Antygony. Nie wiadomo nic aby była w tym mieście rezydencja królewska. Odgrywała ważną rolę w kontrolowaniu szlaku z Ilyrii do Epiru. Została zniszczona przez Rzymian w ramach represji na Epirze po III wojnie macedońskiej. Antygonea miało silne mury osłaniające zarówno akropol jak i port. Nie została nigdy odbudowana.


Thessaloniki

Miasto to zostało założone po raz pierwszy przez Erytrejczyków w czasie wielkiej kolonizacji. Na początku epoki hellenistycznej została przebudowana przez Cassandra a jej nazwa zmieniona na Thessalonikę na cześć jego żony. Było jednym z kluczowych portów Macedonii. Miało pewną autonomię oraz było jedną z rezydencji królewskich. Po jej upadku stała się stolicą rzymskiej prowincji Macedonia. Ponowny rozkwit nastąpił pod koniec starożytności gdy była rezydencją cesarską. Miasto to jest wciąż zamieszkane. Miasto było otoczone murami, które biegły od cytadeli na półnoacy miasta w kierunku wybrzeża. Zostały do niego dociągnięte dopiero w czasach rzymskich.


Phillipi

Miasto zostało założone przez Fillipa II. Istniało aż do czasów bizantyjskich. Kontrolowało pobliskie kopalnie złota. Dzięki temu było jednym z bogatszych miast Macedonii. Ponadto leżała na głównej drodze biegnącej przez Bałkany. Phillipi było otoczone przez potężne mury. W mieście znajdował się teatr oraz wiele świątyń. Za czasów rzymskich stoczono koło miasta bitwę w której zginęli zabójcy Juliusza Cezara.


Więcej na temat Demetrias przeczytacie poniżej.

https://www.jstor.org/stable/41291159