fenicji

Demetris nad morzem

Kolonia miała zostać założona przez Demetriusza Sotera. Kilka miejsc było proponowanych jako możliwa lokalizacja tego miasta. Wśród nich była rzeka Eleutheros na północy Libanu, miejscowość w południowym Libanie jak i Dora położona koło Bejrutu. Możliwe iż w mieście istniała mennica gdyż odkryto monety pochodzące z niej.

Herakleia w Fenicji

Kolonia ta miała zostać założona na miejscu starej miejscowości Irquata istniejącej od czasów asyryjskich. Nie jest pewnie kiedy stała się hellenistycznym miastem. W czasach rzymskich zmieniła nazwę an Cesareę, a następnie na Arcę. Jest miejscem narodzin cesarza Aleksandra Sewera.

Laodikeia w Fenicji

Kolonia powstała na miejscu istniejącego od stuleci miasta fenickiego. Początkowo było pod kontrolą Ptolemeuszy. Nową nazwę nadali mu dopiero Seleucydzi. Najprawdopodobniej byli to Seleukos Philopator lub Antioch Epifanes. Miasto miało szeroką autonomię pod rządami Seleukidów i szybko się rozwijało. Po upadku ich królestwa została wcielona do imperium rzymskiego. Zmieniono jej nazwę ponownie na Bejrut.W mieście istniała znana szkoła prawnicza. Za czasów bizantyjskich było siedzibę biskupstwa. Podupadło w czasach arabskich. Dopiero w XIX zaczęło się ponownie rozwijać.

W mieście istniała mennica wybijająca brązowe monety. Miasto było jednym z centrów handlowych. Przetrwało wiele inskrypcji z czasów gdy miasto nosiło nazwę Laodikei. Niewiele zachowało się pozostałości po epoce hellenistycznej. Większość zabytków ze starożytności pochodzi z okresu rzymskiego.

Leukaz koło Bainaiei

Nie jest pewne kiedy miasto zostało założone. Podobnie jak i pochodzenie jego nazwy. Wiadomo iż miało mennicę w której wybijało swoje brązowe monety. Miasto leżało na miejscu dzisiejszego Banias. Pozostało niewiele pozosałości po okresie hellenistycznym. Wśród nich dawna światynia pana widoczna na zdjęciu powyżej.

Orthosia

Możliwe iż miasto to powstało na miejscu wcześniejszego miasta. Pierwsze informacje o mieście pochodzą z połowy III wieku gdy miała być oblegane przez wojska ptolemejskie. Z końcowych lat istnienia królestwa Seleukidów pochodzą monety wybite w tym mieście. Nie jest pewne skąd pochodzi nazwa miasta. Miało leżeć na południe od ujścia Eleuthrosa do morza.

O Fenicji za czasów Seleukidów przeczytacie poniżej.

https://www.jstor.org/stable/90016901