europos

Amphipolis nad Eufratem

Kolonia ta miała zostać założona przez Seleukosa Nikatora. Jego konkretna lokalizacja jest dyskusyjna. Możliwe są oba brzegi Eufratu. Miała leżeć blisko Thapsakos. Jednak to miasto również nie zostało odkryte do tej pory.


Antiochia nad Eufratem

Miasto miało leżeć naprzeciwko Zeugmy. Jednak jej konkretna lokalizacja wciąż nie została ustalona. Miała leżeć koło mostu przez Eufrat. Kolonia została założona przez Seleukosa Nikatora. Udało się odnaleźć brązowe monety z nazwą tego miasta.


Arsameia nad Eufratem

Miasto to zostało założone przez Arasmesa, króla Armenii z połowy III wieku. Był on lennikiem Seleukidów i brał udział w zakończeniu wojny między Antiochem Hieraxem a Seleukosem Callinincosem. Zwana była także leżącą nad rzeką Nymphalos. Miało być w niej sanktuarium lokalnej bogini Argedanade. Miasto było rozbudowywane przez królów Commagene.


Doura Europos

Kolonia została założona przez Antiocha Sotera lub Seleukosa Nikatora. Wcześniej na jego miejscu istniało tam osiedle sięgające czasów Asyryjskich. Koloniści pochodzili z Tessali i Epiru. Nazwa miasta pochodziła od polis leżącego na granicy tych regionów. Miasto zostało założone na planie hipodamejskim oraz otoczone potężnymi murami. Pod kontrolą Seleukidów pozostawało do końca II wieku kiedy zdobyli je Partowie. Którzy z kolei kontrolowali je przez następnych 250 lat. Następnie przez sto lat władali nim Rzymianie. Rozbudowali oni jego umocnienia oraz sprowadzili osadników. Następnie zostało miasto zdobyte przez Persów. Wysiedlili oni mieszkańców miasta kończąc jego historię.

Europos pod władzą Seleukidów było zamieszkane przez około 6 tys. mieszkańców. Rozmiar miasta widać na powyższej fotografii. Wśród nich oprócz Greków i Aramejczyków było wiele innych ludów. Wśród nich byli Hebrajczycy. Zachowała się synagoga z czasów rzymskich. Większość pozostałości po mieście jest z tych czasów.  Odkryto jednak wiele monet pochodzących z czasów panowania Seleukidów.

Miasto się szybko rozwijało dzięki położeniu na szlaku handlowym z Syrii do Babilonii. Na cytadeli istniał pałac. Miejsce to było najstarszą częścią miasta. W kolonii istniało wiele świątyń. Wśród nich były Zeusa Megistosa, Artemidy i Apolla. Pierwsza z nich była największa i leżała na cytadeli.


Więcej na temat Dura-Europos poniżej.

https://www.jstor.org/stable/25684291