ptolemeuszy

Terytorium

Ptolemeusze zakładali miasta w wielu regionach basenu Morza Śródziemnego. Znajdowały się one w Azji Mniejszej, Cyrenajce jak i na Cyprze. Miasta założone przez nich w Palestynie zostały opisane w częściach wcześniejszych. Podobnie jest z tymi założonymi w Fenicji. Najwięcej osadników sprowadzali jednak do samego Egiptu. Często były to miasta założone obok starych egipskich ośrodków miejskich. Te nowe miejscowości miały za zadanie hellenizować i kontrolować Egipcjan. Aleksandria, jako wyjątkowe miasto nie będzie w tym cyklu opisywane. Polis zakładano w różnych okresach istnienia państwa Ptolemeuszy jak i później. Najwięcej jednak powstało ich za Ptolemeusza Sotera i Filadelfosa.


Ekonomia

Miasta te odgrywały głównie lokalną rolę w gospodarce. Niektóre z nich tylko miały znaczenie w handlu międzynarodowym. Wśród nich najważniejsze były miasta leżące nad Morzem Czerwonym. Które odgrywały kluczową rolę w handlu z Indiami. Znaczenie odgrywały nieraz miasta z Cyrenajki, jak i w Egipcie, które leżały koło ważnych kopalni. Sporadycznie były one znane z produkcji rzemieślniczej. Żadne jednak nie uzyskało rangi porównywalnej z Aleksandrią koło Egiptu. Miasto to było ewenementem nie tylko w Egipcie, ale i w całym basenie morza śródziemnego.


Ustrój

Miasta te różniły się znacznie od ośrodków egipskich. Zbliżone były w ustroju i architekturze do miast greckich. Były jednak ściśle kontrolowane przed urzędników Ptolemeuszy. Mogli oni podejmować decyzje w sprawach dotyczących samych miast. Istniały w nich często bulle jak i podział na fylle. Stacjonowały w nich także, garnizony wojskowe. Zapewniały one do kontroli miejscowych Egipcjan.


Osadnicy

Osadnicy w tych miejscowościach pochodzili z Grecji i Macedonii. Pełnili oni zarówno rolę ekonomiczną, kulturową jak i pilnowania porządku. Często osiedlano tam byłych wojskowych. Zapewniali oni także stałą dostawę żołnierzy do armii Ptolemeuszy. Ponadto osiedlało się w nich wielu Żydów oraz innych ludów azjatyckich. Nazwy miast wywodziły się od imion władców, jak i ich żon z dynastii Ptolemeuszy.


Jeśli więcej chcesz się dowiedzieć na temat imperium Ptolemeuszy zapraszam poniżej.

https://www.jstor.org/stable/4436796