Attaliea
Attalidzka moneta z Eumenei

Attaliea w Lydii

Miasto założył Attalos Soter lub jego poprzednik Eumeneus. Jego wcześniejsza, przed hellenistyczna nazwa miała brzmieć Argoreia. Założono je jako bazą wojskową dla armii Pergamońskiej. Wiadomo że dowódcą tych sił miał mieć tytuł hegemona. Za czasów rzymskich istniała w nim Bulla. Nie wiadomo kiedy została opuszczona ani jak dokładnie wyglądała.


Attaliea w Pamfili

Miasto założył Attalos Filadelfos. Miało służyć jako baza dla floty Pergamońskiej. Krótko jednak pełniła tą rolę, gdyż po kilkudziesięciu latach znalazła się pod rzymskim panowaniem. Zaczęła się wtedy szybko rozwijać. Stała się stolicą prowincji Pamfilii. Powstał wtedy między innymi łuk tryiumfalny Hadraina. Dokładne wykopaliska były prowadzone w dzielnicy Dogu Garaj.


Eumenea we Frygii

Miał je założyć Attalos Filadelfos. Nazwał je na cześć swojego brata Eumenesa Sotera. Posiadało mennicę, z której monety odkryto w czasie wykopalisk. Stamtąd pochodzi moneta powyżej. Miasto było znaczącym ośrodkiem w czasach rzymskich. Opuszczono je dopiero w późnym okresie bizantyjskim.


Hellenopolis

Miasto założył Attalos Filadelfos. Leżało na granicy Pergamonu z Bitynią. Ale jego dokładna lokalizacja nie jest znana. Podobnie jak wielkość i okres w którym było zamieszkane. Jego mieszkańcy mieli zostać przesiedlani z innych greckich miast w okolicy.


Philetaireia

Została założona przez zbuntowanych żołnierzy. Którym miejsce na osiedlenie przydzielił Eumenes. Miało leżeć u podnóża góry Ida. Nazwał je po swoim poprzedniku, wuju i adoptowanym ojcu Filaterjosie. Nie jest wiadome gdzie konkretnie leżało ani jak długo było zamieszkane.


Satronikea

Miasto założył Eumenes Soter lub jego brata Attalosa Filadelfosa. Mieli je nazwać na cześć swojej żony, Satroniki. Polis leżało na granicy Lydii z Myzją. Miano w nim bić monety w czasach rzymskich. Nie wiemy gdzie dokładnie leżało to miasto. Ani kiedy je zamieszkiwano. Miało mieć pełne prawa miejskie. Prawdopodobnie w jego oklicach złapano Eumanesa Aristonikesa. Możliwe jednak iż miał miejsce to w Satronice leżącej w Karii.


Poniżej trochę informacji o inskrypcjach greckich z Anatolii.

https://www.jstor.org/stable/294739